6 квітня 2023 р. о 16 год. запрошуємо до Львівської вілли Грушевських (вул. І.Франка, 154) на відкриття великодньої виставки «І воскрес у третій день, згідно з Писанням».
Запропоновані до огляду хатні ікони Буковини, Гуцульщини та Покуття, виконані народними майстрами цих реґіонів у ХІХ ст., сирні фігурки, пасківник та писанки останньої чверті ХХ ст. є частиною збірки народного та сакрального мистецтва львівського колекціонера, члена Наукового товариства ім. Т. Шевченка, співзасновника Інституту колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ у Львові Андрія Цибка.
Колекція сформована впродовж 80-х– 90-х років минулого століття шляхом експедицій друзів-колекціонерів, згодом співзасновників ІКУМП при НТШ у Львові: Тараса Лозинського, Юрія Юркевича, Любомира Яремчука та Андрія Цибка.
Особливо цікавим розділом виставки є ікони на склі. У ХІХ ст. в країнах Східної Європи, що належать до Карпатського регіону (Румунія, Словаччина, Польща), на ґрунті місцевого народного іконопису на дереві ікона на склі стає самобутнім яскравим видом народного мистецтва. Саме в цей час ікона на склі заполонила прикарпатські регіони України – Покуття, Гуцульщину, Буковину, що входили на той час до Австро-Угорської імперії. Порівняльний аналіз художньо-стильових ознак іконопису на склі названих територій Східної Європи переконливо засвідчує, що в кожному з етнографічних регіонів ікони малювались місцевими народними майстрами.
З 2003 року популяризацією народного мистецтва, зокрема ікони на склі, активно займається Інститут колекціонерства українських мистецьких пам’яток при Науковому товаристві ім. Т. Шевченка у Львові, створений гуртом львівських колекціонерів. Силами Інституту світ побачили альбоми з репродукціями хатніх ікон: «Мистецтво Гуцульщини та Покуття», Київ, 2002 р., «Народна ікона на склі», Львів, 2008 р., «Народна ікона Чернігівщини», Львів, 2015 р. Дані видання теж будуть представлені на експозиції.