Зал “Лілії”

 
 

 

Символічну назву цій кімнаті дав автентичний орнамент, віднайдений та відновлений реставраторами  під час проведення ремонтно-реставраційних робіт у час створення меморіалу.

Тут подані сторінки життя та непересічна доля єдиної доньки родини Марії та Михайла Грушевських — Катерини. Самобутнього культоролога, фольклориста, ентолога, соціолога, науковця, а найперше, правої руки та незмінної помічниці для батька. Народилася Катерина у Львові (1900р.) , саме тут пройшли її перші дитячі роки. Перші кроки, перше навчання. Незмінними учителями для неї на все життя стали мати — Марія Сильвестрівна (надзвичайно ерудована та знаюча людина, перекладач, педагог) та батько.

Окрасою зали є копія портрету Кулюні роботи художника І.Труша, а також фортепіано, на якому вчилася грати дівчинка. Збережене та подароване до музею родиною Марії Сильвестрівни – п. Анною Микласевичами зі Стрия. Цікавим є те, що за часів радянської влади, у цьому інструменті переховували заборонену літературу.

Українські народні думи. Київ, 1927 р.
Українські народні думи. Київ, 1927 р.

Експонуються і оригінальні фото Катерини Грушевської різного періоду, а також головна праця її життя — корпус “Українських народних дум” у двох томах з власної бібліотеки автора.Широко висвітлений у цьому залі й еміграційний період життя Грушевських та останнє десятиліття праці вченого в Радянській Україні. Поштівки, періодика, документи, що ілюструють життя і наукову діяльність Михайла Сергійовича за кордоном та на батьківщині.

Особливий акцент на тогочасній періодиці, що розповідає про загадкові обставини смерті відомого вченого.