Гуцульська кімната

 
 
 

 

Вирішена у гуцульскому стилі кімната, де за спогадами сучасників, стоячи за кафедрою, любив працювати Михайло Грушевський, вражає своєю красою та оригінальністю.  Геометричні візерунки на стелі та стінах, стилізована гуцульська піч (кахлі до якої було виготовлено на відомій фабриці архітектора І.Левинського),  мистецькі витвори та речі побуту гуцулів — все це дихає чарівним світом мальовничих Карпат. Саме там, у с.Криворівня Грушевські мали невелику садибу над річкою Бережницею, куди щороку влітку виїжджали разом з родиною на вакації.

Михайло Грушевський, великий шанувальник та колекціонер гуцульського мистецтва, замовляв багато речей у гуцульских майстрів. Зокрема, експонується замовлений ним різьблений мисник, виготовлений родиною Шкрібляків*. Поруч речі гуцульського побуту: ікони на склі та на дереві, запаски, хустки, перемітки, жіночі прикраси, чоловічі натільні хрести та ін.

На поч. ХХ ст. у с.Криворівня відпочивали преставники культурної еліти з усієї України. На відпочинок приїжджали: І. Франко, М. Коцюбинський, Леся Українка, О. Кобилянська, І. Труш, Г. Хоткевич та ін. Серед них і молодий художник М. Жук, котрий заприятелювавши з родиною Грушевських, подарував на  згадку Марії Сильвестрівні, дружині Михайла Грушевського свою картину  “Яблуневий цвіт”, яка теж представлена у експозиції.

Вигляд  криворівнянської вілли Грушевських зберігся лише на світлинах, які можна побачити у цьому залі, оскільки сам будинок було зруйновано у 1917 р. російськими військами. А саму кімнату було відтворено за світлиною, що збереглася з того часу.

*Мисник є власністю фондів Львівської галереї мистецтв та на даний час  випозичається музеєм.