Передпокій

 
 

 

Бічний вхід з цього передпокою слугував пану Професору перепусткою у “світ відпочинку”. Використовували його аби вийти на садибу та через “задню” фіртку потрапити до Стрийського парку, куди часто виходив на прогульки та відпочинок від наукової праці  Михайло Грушевський. Експонована тут одягова шафа, що була власністю сім”ї Грушевських, дбайливо збережена відомою дослідницею Марією Деркач та повернена на “своє місце” завдяки її сину, вченому, професору Мирону Деркачу.

Сама ж зала, через призму життя відомого історика, висвітлює надзвичайно важкий період української історії — часи І світової війни та відродження української державності.

У вітринах: матеріали, які висвітлюють життя сім”ї вченого на даному етапі історії. Виїзд з Карпат до Києва (через Австрію Італію, Румунію), внаслідок початку І світової війни. Бажання повернутися до рідної домівки та звинувачення у державній зраді в скорому часі після повернення і, як наслідок — заслання (Симбірськ, Казань, Москва).

Революційні події 1917 року дали змогу Грушевському (з родиною) повернутися до Києва та очолити Українську Центральну Раду. Подано світлини мітингів та військових з”їздів, у яких він брав участь, а також грошові номінали, поштові марки та інша державна атрибутика, прийнята в той період української історії.

У цьому ж залі експонуються матеріали, які знайомлять відвідувача з Малою Батьківщиною Михайла Грушевського — Холмщиною. Адже саме у древньму українському місті Холмі (зараз Републіка Польща) побачив у 1866р. світ та прожив свої перші дитячі роки майбутній історик. Унікальні речі, збережені під час депортації та скрути (ікони, книжки, світлини, документи, речі побуту) розповідають трагічну історію мешканців цього краю. Передані у дар музеєві членами суспільно-культурного товариства “Холмщина”, вони тепер дбайливо зберігаються у фондах, експонуються та становлять особливий набуток музею.