У середу 20 березня 2024 року о 15 год. запрошуємо до Львівського музеї Михайла Грушевського (вул. І.Франка, 154) на вечір пам’яті “О, милий краю! В мені ти чайкою ячиш…”, присвячений 80-м роковинам депортації українців з Польщі.
Березень 1944 року став особливо трагічним для українців Холмщини. Символом трагедії стало українське село Сагринь, де 10 березня 1944 року о 4 год. ранку військові польської Армії Крайової та Батальйонів Хлопських оточили село. Фактичним завданням польських відділів було знищення українських мешканців: було спалено 280 із 300 садиб та замордовано від 600 до 700 українців. Ті, кому вдалося врятуватися тепер діляться своїми спогадами про пережиту трагедію.
А 9 вересня 1944 року в Любліні СРСР та Польща уклали угоду про «взаємний обмін населенням» – виселення українців із Польщі, а поляків з України. Майже 700 тисяч українців були вимушені покинути свої домівки та примусово переселитися до УРСР – Галичини, Слобожанщини, Донеччини.
З 1990 року у Львові діє суспільно-культурне товариство «Холмщина», яке гуртує холмську громаду, досліджує та вивчає історію Холмщини, збирає спогади та організовує поїздки по історичних місцях і місцях братських захоронень замордованих українців в 1943-1945 роках, до святинь Холмщини і Підляшшя.
Товариство «Холмщина» було одним з ініціаторів створення Львівського музею Михайла Грушевського у травні 1998 р., пам’ятаючи про свого земляка – видатного історика Михайла Грушевського. Тому, свого часу члени товариства передали до музею унікальні артефакти, які висвітлюють історію Малої Батьківщини Великого Українця – Холмщини: речі побуту, фотографії, книжкові видання. Ці реліквії стали основою окремої фондової групи музею. Побачити цих «свідків» людських доль можна буде на виставці, що експонуватиметься у музеї в часі проведення заходу.
Ольга ТЕРНАВСЬКА