Травень, для нас хранителів Дому Грушевських, особливий місяць. Не лише ти, що відзначаємо Міжнародний день музеїв, а й тим , що саме 7 травня 1998 року Львівський музей Михайла Грушевського став самостійним. Тож цього місяця щорічно святкуємо день народження Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові.
Двадцять два роки музейники Львівського дому Грушевських працювали над набуттям, збереженням, науковим опрацюванням та популяризацією життя, діяльності та родинних реліквій Грушевських. Створено сотні виставок, проведено сотні заходів, видано десятки видань на матеріалах фондової колекції музею, реалізовано багато проєктів та досліджень.
Шкода, що цьогоріч відвідувачі не мали змоги відвідати весняну садибу історика та насолодитися цвітінням яблунь у нашому Президентському саді, а побувати у Львівському домі Грушевських могли лишень віртуально. Проте, ми продовжуємо працювати, готуючи для вас нові проєкти (у іншому форматі та не менш цікаві).
Але сьогодні хочемо поділитися приємною новиною. Науковцям музею вдалося віднайти ще одне фото родини Грушевських, що поповнить меморіальну фондову групу музею. Дуже з цього тішимося, бо хіба колеги-музейники і колекціонери знають як важко віднайти оригінальні родинні реліквії постатей, заборонених та знищених тоталітарним режимом.
На фото зображені Катруся Грушевська, Ольга Вояковська (у заміжжі Мочульська) та Марія Грушевська. Знимка була зроблена у фотоательє Едварда Тшемеського у Львові, про що свідчить зворотній бік фотографії. Тут же можемо дізнатися і де зберігалася знимка – архів Михайла Мочульського.
Ім’я Едварда Тшемеського (1843-1905) вважали візитною карткою міста Лева. Фотомитець керував фотоательє у Львові з 1868 року. Був призером фотовиставок у Лондоні, Відні та Львові. Фотографував вулиці міста, які, з часом, були використані для перших ілюстрованих поштівок, проте його вважають автором найкращих портретів. З 1887 року працював разом із донькою Зофією, яка продовжила батькове ремесло.
Зофію та її чоловіка Рудольфа Губера визнали одними із найкращих фотомайстрів Львова за всю історію міста. Обоє були членами Львівського фотографічного товариства, брали участь у різноманітних виставках та конкурсах у Львові, Відні, Берліні, Мюнхені, отримуючи дипломи, відзнаки та нагороди.
Цікаво й те, що ми можемо датувати знимку, адже у фондовій колекції музею зберігається фотографія, зроблена у тому ж фотоательє. Якщо ми поглянемо на неї, то не залишиться жодних сумнівів, що зроблені світлини в один день. Адже сфотографована родина, їхній вік, одяг однакові, лишень інша поза «до знимки». Збережене у фондах фото зроблене 31 травня 1910 року. Тож і нововіднайдену світлину сміливо можемо датувати…. знову ж таки травнем – 110 років тому.