Катерина Грушевська. Віртуальна виставка до дня народження. Частина четверта

0
4037
Катерина Грушевська, Іван Труш

Сьогоднішня частина виставки, присвячена історії створення портрету маленької Катрусі Грушевської українським живописцем-імпресіоністом, майстром пейзажу, портретистом, поетом Кольору та Сонця Іваном Трушем.

Портрет маленької Кулюні, який згодом став окрасою Львівської вілли Грушевських, у Івана Труша батьки замовили до третього дня народження улюбленої доньки – 23 червня 1903 р. За роботу Михайло Сергійович заплатив художнику 100 золотих ринських.

Про один із сеансів портретування Катрусі Іван Труш писав на початку червня 1903 р. у листі до Лесі Українки, яка в той час перебувала у Львові: «Не можу видітися з Вами. У мене від год. 5 до 7 будуть п. Грушевські, малюю портрет малої»1.

Катерина Грушевська. Фото для потрету роботи Івана Труша. Львів, [1903]. Фонди Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові кн. вступу № 4590, інв. № 131 МЕМ
Катерина Грушевська. Фото для потрету роботи Івана Труша. Львів, [1903]. Фонди Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові кн. вступу № 4590, інв. № 131 МЕМ
Звичайно, що постійно писати портрет маленької дівчинки з натури художнику було вкрай важко, тож знаменитий маляр завершував роботу зі світлини на якій бачимо Катерину сфотографовану у майстерні Івана Труша.

Іван Труш був не тільки другом родини, його можна назвати ще й портретистом сім’ї Грушевських, адже художник зобразив не тільки Кулюню, а також створив портрети Михайла та Марії Грушевських, які зберігаються у Національному музеї Львова ім. Андрея Шептицького.

Портрет Катерини Грушевської. Худ. Іван Труш. 1903 Репродукція у виданні: Артистичний вістник. 1905.
Портрет Катерини Грушевської. Худ. Іван Труш. 1903. Репродукція у журналі “Артистичний Вістник”. 1905.

Маленька Професорівна так запала в душу художника, що в одному з листів до Марії Сильвестрівни він написав: «Якби я був в иньших обставинах, то бажав би Колюні вийти за мене — но тепер сего бажання висказати не можу, тимпаче, що я в 15 разів старший за неї. Проте бажаю їй, щоби була гарненька і щаслива уже з ким іншим»2.

У 1905 році репродукцію твору було опубліковано у журналі «Артистичний Вістник»  з підписом «Портрет Панни Кат. Гр. мальов. Ів. Труш».

Копія портрету Катерини Грушевської роботи Івана Труша. Художник Анатолій Сидоронеко
Копія портрету Катерини Грушевської роботи Івана Труша. Художник Анатолій Сидоренко

На львівській віллі портрет зберігався до кінця 1941 р. Згодом племінниця Марії Грушевської Ольга Мочульська перевезла його до Станіславова (Івано-Франківська), а після того як її не стало – повернувся до Львова в дім внучатої племінниці Тетяни Зінько.

Зараз оригінал портрету Катерини Грушевської роботи Івана Труша зберігається в Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського у Києві. У Львівському домі Грушевських експонується копія авторства художника Анатолія Сидоренка.

 

  1. Леся Українка. Листи: 1903–1913 / Упоряд. і автор приміток В. Прокіп (Савчук). Київ, 2018. С. 111
  2. Матяш І.Б. Катерина Грушевська. Життя і діяльність. Київ, 2004.  С. 31.

 


Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/roman_sites/data/www/dmh.lviv.ua/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1009

Залишити відповідь