З нагоди “Дня народження”: 10 цікавих фактів про Львівський музей Михайла Грушевського

0
3735
Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові

23 роки тому, 1 травня 1998 року, сталася надзвичайно важлива для нас подія – Львівський музей Михайла Грушевського офіційно тримав статус самостійного. Тож щороку у цей день ми святкуємо Його “день народження”. З цієї нагоди сьогодні розповімо 10 цікавих фактів з історії творення, і не тільки, музею.

Вілла Михайла Грушевського у 1903 р. (на передньому плані Катерина Грушевська)
Вілла Михайла Грушевського у 1903 р. (на передньому плані Катерина Грушевська)

№ 1. Музей розташований у меморіальному будинку, де 1902-14рр. мешкала родина Грушевських і це єдиний самостійний музей Михайла Грушевського в Україні, створений з метою вшанування пам’яті одного з найвидатніших українських істориків, вченого-дослідника, політичного і громадсько-культурного діяча, Голови Української Центральної Ради.

Будинок Грушевських 80-ті рр. ХХ ст.
Будинок Грушевських 80-ті рр. ХХ ст.

№ 2. Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові – це меморіальний комплекс-ансамбль вілли Грушевських (до складу якого входить житловий будинок та садиба), що є пам’яткою історії та пам’яткою архітектури, а також має паспорт пам’ятки культурної спадщини.

Будинок Грушевських 90-ті рр. ХХ ст.
Будинок Грушевських 90-ті рр. ХХ ст.

№ 3. Автор художнього проекту оформлення експозиції Львівського музею Михайла Грушевського – лауреат Державної премії, заслужений працівник культури Орест Скоп, а автор тематичної структури та тематико-експозиційного плану – заслужений працівник культури Марія Магунь, яка з часу заснування та до сьогодні очолює музей.

“Реставраційна команда” музею
“Реставраційна команда” музею

№4. З жовтня 1997 року до серпня 2000 року (з перервами) у музеї тривали ремонтно-реставраційні роботи, які проводили фахівці ЗАТ „Львівреставрація”. В ході робіт відкрилися автентичні розписи, на основі яких реставратори мали можливість у точності відтворити розписи та ліпнину. Тож сьогодні відвідувачі музею можуть ними помилуватися.

Реставраційні роботи у музеї
Реставраційні роботи у музеї

№ 5. При відтворенні вілли родини Грушевських і, зокрема, інтер’єрів, були використані архівні документи, а також матеріали про спорудження істориком власного будинку у місті Львові, спогади славетного композитора, патріарха української музики Миколи Філаретовича Колесси, його сестри Дарії Залєської, людей, котрі бували і працювали у нашому будинку, а також наукові напрацювання дослідників і реставраторів, художників-дизайнерів, і, звичайно, музейників.

Частина автентичної бруківки на доріжці Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові
Частина автентичної бруківки на доріжці Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові

№ 6. Цікавим елементом у реставраційних роботах на садибі музею було віднайдення старої цегляної бруківки, якою колись була вимощена під’їздна дорога до вілли Михайла Грушевського. Про це згадував сам Михайло Грушевський у своєму щоденнику: „Як учора – цілий день дома, спокійно і добре, працював, але голову мусів зчаста зливати водою, або переривати якоюсь помоцією. Був дуже теплий день і я мостив з цегли стежку”. Кращий відрізок цієї брукованої доріжки було вирішено залишити на поверхні, де він органічно влився у сучасну мощену декоративну бруківку.

Оригінальна монограма на брамі до Львівського музею Михайла Грушевського
Оригінальна монограма на брамі до Львівського музею Михайла Грушевського

№ 7. На головній брамі та на хвіртці збереглися оригінальні ковані монограми Михайла Грушевського, які за радянські часи не були зняті і знищені. Причиною цього може бути старанне приховування знавцями приналежності цього будинку родині Грушевських.

Висадження Президентського саду на садибі музею, травень 1999 р.
Висадження Президентського саду на садибі музею, травень 1999 р.

№ 8. На території музею росте Президентський яблуневий сад. У травні 1999 року, під час зустрічі Президентів країн Центральної Європи, його висадили учасники саміту – Президенти Австрії, Болгарії, Німеччини, Польщі, Румунії, Словенії, Угорщини, України і Чехії. Окрім того, за свого час існування Музей відвідали перші посадові особи України та урядові делегації, визначні науковці, історики, дослідники, письменники діячі культури, мистецтва, музейної справи з України та закордону.

Стела із зображенням Михайла Грушевського, роботи скульптора Еммануїла Миська
Стела із зображенням Михайла Грушевського, роботи скульптора Еммануїла Миська

№ 9. Вдалим доповненням екстер’єру садиби-музею є стела із зображенням Михайла Грушевського, роботи відомого українського скульптора Емануїла Миська, що була встановлена перед парадними сходами будинку до 125–річчя від дня народження Михайла Грушевського.

Михайло Грушевський “Історія України-Руси”
Михайло Грушевський “Історія України-Руси”

№ 10. На сьогодні фондова колекція Львівського музею Михайла Грушевського, на матеріалах якої постійно відбуваються презентації виставкових, і не тільки, проєктів, налічує понад 28 тисяч одиниць збереження. Серед яких: праці Михайла Грушевського та наукові видання за його редакцією, іконографічні джерела, особисті речі, фото, листи, меблі, побутові речі, стародруки, періодика кін.ХІХ-40-х рр.ХХст.; першовидання класиків української літератури – сучасників вченого; матеріали часів 1-ї світ. війни й УЦР, картографічні матеріали та ін. І треба зазначити, що силами працівників фондова скарбниця музею постійно поповнюється.

Звичайно, це не всі цікаві факти з історії Львівського музею Михайла Грушевського, тож продовження обов’язково буде)))


Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/roman_sites/data/www/dmh.lviv.ua/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1009

Залишити відповідь