Віртуальна виставка фондової колекції музею. Ольга Микласевич

1
3449
Віртуальна виставка фондової колекції музею. Ольга Микласевич

До 155-річчя від дня народження Михайла Грушевського наш музей започаткував новий проєкт ”Музейна скарбниця Львівського дому Грушевських”, який має на меті ознайомлювати наших відвідувачів із новими цікавими експонатами, які поповнили  нашу фондову “скриню” і стали її унікальною окрасою.

Фото. Ольга Ярослава Левицька (у заміжжі Микласевич)
Фото. Ольга Ярослава Левицька (у заміжжі Микласевич)

Сьогодні хочемо ознайомити Вас із експонатами, які надійшли до Львівського дому Грушевських від родини Микласевичів. Це особисті речі, які належали племінниці Марії Грушевської Ользі Микласевич ( з роду Левицьких). Отже, вартує кілька слів сказати про цю цікаву особистість.

Ольга народилась 21. 03. 1885 року і була четвертою дитиною в родині Олімпії Левицької (з Вояковських), рідної сестри Марії Грушевської  та о. Олександра Левицького. Після закінчення гімназії,  навчалася у Вищій дівочій школі Руського дівочого інституту в Перемишлі.

Документ. Лист-звернення Краєвого Союзу господарсько-молочарского до п. Ольги Левицької (абсолютантки Академії Торгової у Відні) стосовно роботи бухгалтеркою. Стрий. 26.11.1910 р.
Документ. Лист-звернення Краєвого Союзу господарсько-молочарского до п. Ольги Левицької (абсолютантки Академії Торгової у Відні) стосовно роботи бухгалтеркою. Стрий. 26.11.1910 р.

Разом з чоловіком Вікентієм Микласевичем (відомим правником), Ольга виховувала трьох дітей: Олександра, Ксеню та Олега. Проживала родина у віллі “Ясна поляна”, що у Стрию. Саме сюди часто навідувався Михайло Грушевський з родиною.

Фото. Родина Микласевичів, сер 30-тих рр. ХХст. Зліва: Олег, Вікентій, Олександр, Ольга, Ксеня Микласевичі
Фото. Родина Микласевичів, сер 30-тих рр. ХХ ст. Зліва: Олег, Вікентій, Олександр, Ольга, Ксеня Микласевичі

Ольга Микласевич, як і всі діти подружжя Левицьких, була дуже активною у громадсько-культурному житті. Мала чітку патріотичну позицію і в такому ж дусі виховувала своїх дітей. Плеканню українських народних традицій у родині Микласевичів приділялось чимало уваги. Улюбленим заняттям Ольги було вишивання.

Любов до української вишивки  вона намагалась передати своїм дітям, а згодом і внукам. У № 5 часопису “Нова хата” за 1935 рік є стаття Ольги Микласевич, в якій вона, (досвідчена майстриня), дає поради дописувачкам стосовно того, як краще оздобити одяг вишиттям. (До слова, підбірку цього популярного жіночого видання у свій час подарувала до музею родина Микласевичів).  Можливо, зразки для вишиття своєї сукні та торбинки п. Ольга підшукала саме у одному із цих часописів.

Сукня з вишиттям (авт. О. Микласевич)
Сукня з вишиттям (авт. О. Микласевич)

Представлене родинне фото, на якому Ольга Микласевич вбрана у вишивану сукню та тримає у руках вишиту торбинку засвідчує автентичність подарованих до фондів музею речей. Адже саме в цій родині зберігалося найбільше родинних реліквій. Нащадки родини Микласевичів є  найактивнішими хранителями безцінної спадщини відомих предків: родин Левицьких і Грушевських.

Торбинка вишита ( авт. О. Микласевич)
Торбинка вишита ( авт. О. Микласевич)

Особливу вдячність висловлюємо онучкам Ольги Микласевич: п. Ларисі Найдух, п. Христині Лопушанській та п. Лідії Садовській за чудові подарунки.

Головний зберігач фондів музею Олеся ВАНЧУРА


Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/roman_sites/data/www/dmh.lviv.ua/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1009

1 коментар

  1. […] В свій час Ольга Микласевич вишила собі сукню, яка довгі десятиліття була своєрідним оберегом для всієї родини, а згодом стала розкішним поповненням нашої музейної скарбниці. Представлене родинне фото, на якому Ольга Микласевич вбрана у вишивану сукню та тримає у руках вишиту торбинку засвідчує автентичність подарованих до фондів музею речей. Більше про це можна почитати тут. […]

Залишити відповідь