У музеї відсвяткували день народження Катрусі Грушевської

0
3887

22 червня 2015 р. у музеї відбулося святкування 115-річчя від дня народження Катерини Грушевської – непересічного науковця в галузі етнографії, фольклору, соціології та, найперше, єдиної доньки одного з найвизначніших українських істориків Михайла Грушевського.

Директор музею Марія Магунь виголошує вступне слово
Директор музею Марія Магунь виголошує вступне слово

Вступне слово перед присутніми гостями виголосила директор музею, заслужений працівник культури України п.Марія Магунь, яка наголосила на важливості постаті Катерини Михайлівни Грушевської, адже своїми життям та працею вчена вписала своє імя у почесний список найславетніших жінок України.

Відкрила святкування презентація фільму «Катерина Грушевська, або історія маленької професорівни», який став спільним проектом музею та інтернет-ресурсу «Фотографії старого Львова». Після перегляду відео вчений секретар музею п.Софія Легін подякувала усім, хто долучився до його створення.

Після перегляду фільму про Катерину Грушевську
Після перегляду фільму про Катерину Грушевську

Опісля свою роботу розпочав круглий стіл, в ході якого виступили дослідники життя та наукової спадщини вченої.

п. Василь Горинь – кандидат філософських наук, один з перших дослідників життєпису Катерини Грушевської, розповів про свою роботу в 90-х рр. ХХ ст. у фондах Центрального державного історичного архіву України в Києві та Львові, відділі рукописів Львівської наукової бібліотеки імені В. Стефаника НАНУ. Там науковець віднайшов унікальні матеріали, листи, рукописи, які допомогли у висвітленні багатьох питань львівського періоду життя родини Грушевських.

Василь Горинь. Фото Костянтина Баранюка
Василь Горинь. Фото Костянтина Баранюка

Відомий львовознавець п.Ігор Мельник акцентував свою розповідь на історії встановлення місця народження Катерини Грушевської у Львові. На основі старих планів забудови міста та адресних книг досліднику вдалося визначити точну адресу народження вченої, відомості про яку він подав у своїй праці «Галицьке передмістя та південно-східні околиці Королівського столичного міста Львова».

Мала слово і «галицька» родина Грушевських. о.Зиновій Микласевич, син похресника Михайла Грушевського – Олександра Микласевича, поділився спогадами про свого батька. А також згадав потрясіння, які довелося пережити у дитинстві і йому, під час проведення обшуків. Хоча малим ще не розумів з яких причин у родині проводять трус, адже приналежність до імені Грушевських у сімї, задля безпеки дітей, старанно приховувалась.

Із вітаннями також виступили і колеги-музейники: директор Львівського історичного музею п.Богдан Чайковський, директор Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові п.Галина Тихобаєва та довголітній і заслужений працівник Літературно-меморіального музею Івана Франка п.Віра Бонь.

Головний зберігач фондів Олеся Ванчура відкриває виставку
Головний зберігач фондів Олеся Ванчура відкриває виставку
Презентація музейних пазлів. На фото: Софія Легін та Анастасія Молодова
Презентація музейних пазлів. На фото: Софія Легін та Анастасія Молодова

Продовжилося святкування відкриттям виставки «Катруся Грушевська – Професорівна та Науковець», побудованої на меморіальних матеріалах фондової збірки музею. Познайомила гостей з представленими реліквіями дому Грушевських автор виставки – головний зберігач фондів музею п.Олеся Ванчура.

На завершення п.Софія Легін презентувала виготовлені до ювілею Катерини музейні пазли, зроблені за зразком автентичних поштівок із зображенням котиків, які колись надсилав Михайло Грушевський улюбленій доньці Катрусі.

Софія Легін

Фото: Роман Метельський


Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/roman_sites/data/www/dmh.lviv.ua/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1009

Залишити відповідь