Ще одне унікальне поповнення фондів Львівського музею Михайла Грушевського

0
3742
Глафіра Захарівна Грушевська, мати Михайла Грушевського, фото поч. ХХ ст.
Глафіра Захарівна Грушевська, мати Михайла Грушевського, фото поч. ХХ ст.

Науковцям музею вдалося віднайти ще одне родинне фото Грушевських, що гідно поповнить меморіальну фондову групу музею. Цього разу тішимося направду раритетом – оригінальною світлиною Глафіри Захарівни Грушевської.

Глафіра Захарівна Грушевська з Оппокових – мати Михайла Грушевського. Народилася в 1847 році в с. Сестринівка (зараз Козятинського району, Вінницької обл.) в сім’ї священника Покровської церкви Оппокова Захарія Івановича та Зарчинської (Оппокової) Ганни Василівни.

Навчалася в пансіоні у Махнівці. У 1865 році вінчалася в Покровській церкві с. Сестринівка з Сергієм Федоровичем Грушевським. Разом з чоловіком переїжджала відповідно до його місця служби: Холм (де у 1866 році народився їхній старший син Михайла Грушевський), Ставрополь, Владикавказ.

Фото. Грушевська Глафіра Захарівна. Фонди Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові
Фото. Грушевська Глафіра Захарівна. Фонди Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові

Після смерті чоловіка у 1901 р. недовго залишалася у Владикавказі. 1905 р. разом з донькою Ганною та її дітьми переїхала до Києва. З 1908 р. переселилася до будинку на Паньківській, 9 де прожила до останніх днів.

25 січня 1918 р. під час обстрілу більшовиками фамільного будинку  Грушевських винесена з пожежі напівживою. Останні дні провела в Тарасівській лікарні. Померла 30 січня 1918 року похорон на Байковому кладовищі відбувся таємно 31 січня 1918 р.

Мала сімох  дітей: Михайла, Ганну, Захарія, Федора, Олександра,  Марію, Василя. Четверо з них: Захарій, Федір, Марія та Василь померли малолітніми, поховані у Владикавказі.1

Фото (зворот). Грушевська Глафіра Захарівна. Фонди Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові
Фото (зворот). Грушевська Глафіра Захарівна. Фонди Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові

Світлину зроблено в фотоательє Федора Н. Гадаєва  – професійного світливця, котрий був офіційним фотографом Кавказьких мінеральних вод. Власник фотоательє в Кисловодську та Пятигорську. На міжнародній виставці в Ліоні у 1894 році нагороджений срібною медаллю. В кінці 1890-х рр. випускав стереоскопічні «Види Кавказа Ф. Гадаєва в Кисловодську»

На звороті фотографії закреслений підпис: «Дубинская Надежда Констановна». Як бачимо, знимка  раніше була кимось невірно ідентифікована, що, можливо, допомогло світлині зберегтися в чудовому стані.

 

  1. Кучеренко М., Панькова С., Шевчук Г. Я був їх старший син (рід Михайла Грушевського). – Київ, 2006. – С. 568

Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/roman_sites/data/www/dmh.lviv.ua/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1009

Залишити відповідь